gototopgototop

ایران مجری

 
 
سرفصل ها
 
 
 
 
 
 

1001 نكته ي مجريگري و سخنوري

1001 نكته براي مجريگري از مجريان  نوآموز  تا مجريان و سخنوران حرفه اي ، مديران موفق و استادان دانشگاه

رهنمود هاي اهدايي فريبا علومي يزدي به مجريان و سخنوران

به صفحه تكامل فردي در 1001 نكته ي مجريگري و سخنوري خوش آمدید.نكته هاي  اهدايي ما در توسعه رشد فردی ، هوش هیجانی ، مهارتهای ارتباطی ، شبکه های کسب و کار ، مجريگري صحنه ، سخنراني عمومی  و ... را پذيرا باشيد.


لطفاً ما را كريمانه همراهي نماييد  و رهين منت  صاحب نظران و انديشمندان قرار دهيد.برای راهنمایی های بیشتر رایگان و اطلاعات مفيد عملی در مورد هوش هیجانی ، مهارتهای ارتباطی ، شبکه های کسب و کار و سخنرانی های عمومی ، مشترک خبر نامه رایگان ما ، كه ماهيانه انتشار مي يابد باشيد .

مجری همایش فریبا علومی یزدی بانوی سخن پارس
اشتراک خبرنامه ایران مجری عضویت در خبرنامه ما بانوی سخن


ویدئو گالری فریبا علومی یزدی هم اینک برای اعضای سایت در دسترس می باشد.

 


 • مجري صحنه ( 11 مطالب )

  شما قرار است  مجری صحنه یک کنفرانس - جشنواره - شب شعر و سمینارهای علمی ، یا اتفاقاتی از این قبیل باشید .

  چه افتخار مسرت بخش و چه اندازه دلهره ور؟
  امید وار باشید!

  اگر به نکات این مجموعه  توجه نمایید شما یقیناً یک خاطره ی با شکوه از اجرایتان در اذهان مخاطبان به جای می گذارید.

  پس بدرخشید چنان که شایسته ی آنید

   


   

 • سخنوری در کنفرانس ها ويژه سخنرانان ( 52 مطالب )

  سخن گفتن یک نیاز است. خوب سخن گفتن یک فن است. زیبا سخن گفتن یک هنر است. با هنر خود جهان بیاراییم و نقش صلح بزنیم.

  سخن گفتن یک نیاز است.

  خوب سخن گفتن یک فن است.

  زیبا سخن گفتن یک هنر است.

  با هنر خود جهان بیاراییم و نقش صلح بکشیم .

  بانوی سخن فریبا علومی یزدی

  (حق نشر برای خالق اثر محفوظ است و استفاده از این سطور در هر کتاب و مجله ای تنها با نام خالق اثر و به صورت کامل مجاز است )

   

   

  اگر شما می خواهید سخنرانی کنید، و درآمد کسب نمایید و یا یک سخنران عالی عمومی شوید عوامل کوچک بسیاری وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند .این مقاله ها برای سخنرانان حرفه ای و کسانی که می خواهند درآمدی از سخنرانی کسب کنند  ، نوشته شده است .هر کس که بخواهد درجمع صحبت کند می تواند ازاین نکات بهره ببرد.


    • اعتماد به نفس و عزت نفس ( 13 مطالب )

   

  اگر همواره خود را جدی بگیرید ، اگر با مسایل شخصی برخورد کنید، اگر نتوانید به اشتباهات خود اقرار کنید و به آنها بخندید، ممکن است ، احترام مردم را از دست بدهید.کسی که اعتماد به نفس دارد می تواند به اشتباهات خود بخندد و قسمت جالب و خنده دار زندگی را ببیند .به خودتان بخندید آنگاه خواهید دیدکه بسیاری ازمردم به شما احترام می گذارند.

   

  ترس ازصحنه هنگام سخنرانی درجمع برای ذهن ، آزاردهنده است . این نوع ترس از ادامه ی مطلوب و مناسب مطالب جلوگیری می کند. علائم ترس ازصحنه شامل : قرمزشدن چهره ، عرق کردن ، تپش قلب ، لرزش ، خشک شدن لب ها ، ترس از دست دادن جایگاه ، اضطراب و ...

  اگر قبل از شروع سخنرانی چنین علائمی درشما ظاهر شد شک نکنید که از صحبت درجمع ، ترس دارید. درهرصورت ترس از صحبت کردن درجمع قابل کنترل و درمان است  اگر با فریبا علومی یزدی باشید.

   
 • مکا لمه و ارتباط با ديگران ( 13 مطالب )

   

  شما براي اينكه يك مجري يا سخنور خوب باشيد ابتدا بايد يك هنرمند چيره دست در برقراري ارتباط با ديگران و مردم باشيد.

   

  به خود یاد آور شوید که ملاقات با افراد جدید می تواند حائز فواید زیادی برای شما باشد . با افراد جالبی برخورد خواهید کرد، اطلاعات جدیدی بدست آورده و دوستان جدیدی پیدا خواهید کرد همچنین این جلسه قرارداد های تجاری را نیز به دنبال خواهد داشت .


   

   

 • کنار آمدن با تغییرات ( 5 مطالب )

  برای تغییر آماده باشید .

  جهان به سرعت درحال گذر است و همواره در معرض تغییر افرادی که با این تغییرات بهتر سازگار می شوند ، راحت تر می توانند به زندگی خود ادامه دهند. حتما افرادی را دیده اید که شغل خود را به خاطر نپذیرفتن تغییر ، از دست داده اند و  یا در ارتباطات خود دچار  مشکل شده اند چون نمی خواستند تغییرات را بپذیرند.

   

  هرگاه در زندگی با یک تغییر مهم روبروشدید، اولین عکس العمل شما معمولا احساسی نیست که نهایتا نسبت به آن تغییر خواهید داشت .به خودتان روزها ، هفته ها وحتی ماه ها فرصت بدهید . توقع نداشته باشید که در کمترین زمان بتوانید تغییر را بپذیرید . اگر در ابتدا عکس العمل منفی از خود نشان دادید ، به خود سخت نگیرید ، کم کم احساس خود را نسبت به آن تغییر دهید.

   


   

 • ارتباطات و پست الکترونیکی ( 4 مطالب )

  برای وبلاگ و  وبسایت خود یک شعار جهان شمول تعیین کنید.

  وبلاگ ها در دید همه جهان هستند. جهان شمول بنویسید و به آرمانهای بشر و منافع بشریت از جمله محیط زیست و صلح اهتمام ورزید.مهم نیست موضوع وبلاگ شما چیست این  ایده ها جهان شمول و مورد تایید فرزانگان دنیاست.

  به نظرات مخاطبان وبلاگتان احترام بگذارید و جواب کامنت ها را بدهید.نظرات مخالف را تحمل کنید و سطح تحمل خود را افزایش دهید.اگر در وبلاگ شما نظر انتقادی گذاشتند یعنی قصد برقرای ارتباط با شما را دارند. به آنها توجه نمایید و جواب آنها را با متانت بدهید.آنها را برای همیشه طرفدار خود نمایید!!!

   

   


 • هوش هیجانی ( 18 مطالب )

   

  آیا احساسات در کنفرانس ها باید بیشتر مورد توجه قرار  گیرند؟

  ممکن است از خود بپرسید که نقش احساسات درمحیط کار چگونه است و یا اینکه آیا احساسات درکنفرانس ها جایگاهی دارد یا خیر؟


  بسیاری از ما معتقدیم که باید احساسات خود را پشت درب تالار بگذاریم و سپس وارد محل کنفرانس شویم .  این نظریه در حقیقت یک تعصب است که در فرهنگ های گذشته به چشم می خورد . به جای کسب دانش و مهارت های هوش هیجانی ، بیشتر ما طوری رشد کرده ایم که گویی در رژیم آزمون های IQ، منطق ، مهارت های زبان شناسی و فن بیان و بلاغت و چیزهایی از این قبیل  هستیم.


  البته همه ی این مهارت های تکنیکی مهم هستند . شخصیت شما مهم است . پیش زمینه ی فرهنگی ، تجارب کاری ، عقاید مذهبی ، همه ی اینها مهم اند اما هوش هیجانی نیز بسیار با اهمیت است حتی درمحل کنفرانس.

  اگر مخاطبان شما احساس اشتیاق ، علاقه مندی ، قاطعیت ، غرور و یا اعتماد به نفس درمورد حضور در کنفرانس دارند چرا باید چنین احساساتی پشت در تالار باقی بماند؟ اینها همان احساساتی هستند که بر ای بهتر انجام شدن کار ضروری اند.

  به عنوان مثال اگر یکی از سخنرانان در برخورد با یک مخاطب سخت  ، صبور و آرام باشد آیا این یک مزیت نیست ؟

  نکته ی قابل توجه این است که احساسات بر رفتار ما تاثیر می گذارند حتی در محل کار . اگر در یک کنفرانس ، جلسه یا میز گرد با اعتماد به نفس باشیم بهتر می توانیم صحبت کنیم . اگر بیم و هراس داشته باشیم نمی توانیم خلاقیت و بداهه گویی را به ارمغان بیاوریم .

  احساسات درمیزان بهره وری ما ، توانایی ما در ایراد یک سخنرانی عالی  و ارتباط با مخاطبان تاثیر به سزایی دارد. اگر هنوز شک دارید و متقاعد نشده اید که احساسات در رفتار تاثیر می گذارند به این مثال توجه کنید ...


   


 • کنترل احساسات از افتادن در اضطراب ( 8 مطالب )

  برخی معتقدند هوش عاطفی نشان دهنده ی میزان موفقیت در زندگی هرکس است .عنصر بسیار مهم در هوش عاطفی ، آگاهی و مدیریت احساسات است .

  احساسات خود را در دفترچه ای به طور روزانه یا هفتگی بنویسید .

  چه نوع عکس العمل های عاطفی داشته اید؟

  چه چیزهایی شما را ناراحت کرده است ؟

  چه چیزهایی موجب خوشحالی شما شده است ؟

  سعی کنید بعد از مدتی از این یادداشت ها الگویی بسازید .

  معمولا چه نوع پیشنهادات وصحبت هایی موجب ناراحتی شما می شود؟

  آیا در ساعات خاصی در طول روز احساس نگرانی و تشویش دارید؟

  آیا افراد مختلف عکس العمل های عاطفی احساسی متفاوتی از شما دریافت می کنند؟

  برای برطرف کردن مشکلات ، تصمیم بگیرید و عمل کنید.

   


 • آداب معاشرت و ارتباطات عمومی ( 16 مطالب )

  بررسی آداب و فرهنگ معاشرت و آداب مصاحبت با قشرهای مختلف از فریبا علومی یزدی

   

  اصول و مبانی معاشرت  برگرفته از عقل، فطرت و ایمان است .


  رعایت حقوق متقابل افراد و  رعایت حقوق والدین و همسر، ضرورت ارتباط موثر و همزیستی با مردم، لذت عفو  نسبت به یكدیگر، عدم داشتن سوء ظن به هم نوعان و ضرورت تواضع و فروتنی انسانها نسبت به هم ؛ از مصادیق آداب معاشرت صحیح  شمرده می شود.

  آداب معاشرت و ارتباطات عمومی

  انتشار مطالبی در این خصوص برای هموطنان از افتخارات بنده است و باید توجه داشت که نوشتن در باب آداب معاشرت در کشوری با تمدن بزرگی به نام ایران و فرهنگ های متفاوت در اقوام متفاوت بسیار پیچیده و سخت است. اهم دستورات  آداب معاشرت موجود در ایران ، ترجمه و یا ویرایش آداب معاشرت خارجی است كه البته لازم هم هست چون ما در اين زمينه قوانين و آيين نامه هاي مدون نداريم  . در ادامه بنده سعی خواهم کرد مسائل ایرانی را با فرهنگ ایرانی و اصول عقل ، فطرت و ایمان به نگارش درآورم  و در این راه دست همیاری به شما هموطنان عزیز و پارسی زبانان می دهم تا  ما را از آداب معاشرت شهرهای خود آگاه نمایید.

   

   

   


   


 • نگرش مثبت ( 4 مطالب )

  گذشته تغییر نخواهد کرد و آینده هم هنوز فرا نرسیده است .

   

  این موضوع را در ذهن خود جا بیاندازيد که امروز ممکن است آخرین روز شما باشد چون یک روز این طور خواهد شد! زندگی خیلی کوتاه است از هر روز خود حداکثر استفاده را داشته باشید هرکاری می توانید انجام دهید چرا که زمان در حال گذر است .

  به طبیعت به عنوان یک منبع نامتناهی لذت ، بنگريد.

  لذت های اطراف خود را درجهان دريابید

  به عنوان مثال به آواز پرندگان گوش فرا دهید ،

  خود را درمعرض آفتاب گرم قرار دهید، از نسیم خنک لذت ببرید ،

  به بو و رنگ خوش گل ها توجه کنید.

  روح خود را با صحنه های زیبای طبیعت  بپرورانید .

  برای دیدن یک باغ زیبا وقت بگذارید یا حتی خودتان آن را ایجاد نمایید.

  اگر فرصت ندارید چند شاخه گل بخرید و از زیبایی آن لذت ببرید.

   

    • آداب معاشرت تجاري ارتباطات موثر تجارت ( 10 مطالب )

  رعایت آداب تجاری به فروش بهتر و یا جا انداختن یک شغل کمک می کند در ضمن به فردی که در این زمینه فعالیت دارد کمک می کند تا نسبت به آن  چه در محیط کاری وی می گذرد اشراف پیدا کند.رعایت آداب تجاری در ایجاد فر صت های جدید شغلی و انجام کارهای  شبکه ای موثر است.

  این آداب چیزی فراتر از تنها با ادب صحبت کردن یا دست دادن با طرف مقابل است. برای کسب موفقییت در بازار کار  آگاهی از آداب تجاری بسیار مهم است.

   

  ...

  اجازه ندهید در میز گردها ، افراد پر حرف شما را متوقف سازند.

  انواع مختلفی از شخصیت ها درجلسات حضور دارند و بعضی از آن ها مانند برون گراها می خواهند بر اوضاع مسلط شوند این گونه افراد بلند صحبت می کنند بالعکس آن ها ، درون گراها هستند که در ذهنشان مطالب را حلاجی می کنند. وقتی برون گراها فکر می کنند ، گاهی اوقات گفته هایشان را تغییر می دهند در مواجه با این گونه افراد متوقف نشوید .البته شما نیز نباید آن ها را به سرعت و شدت ساکت کنید . به آن ها اجازه صحبت بدهید سپس حرف خودتان را ادامه دهید .گاهی اوقات افراد درون گرا نسبت به برون گراها، هراس داشته و ساکت می شوند، نگذارید چنین اتفاقی بیفتد.

   

    • شغل شما Master of Ceremonies ( 3 مطالب )

  مجري بودن يك شغل آسان نيست !!!

  مجريگري مي تواند از سخنراني مشكل تر باشد. يك سخنران در محدوده زمان كوتاهي تنها در مورد يك موضوع خاص صحبت مي كند . به عنوان يك مجري شما بايد بتوانيد سريع فكر كنيد ، تصميم بگيريد و نظرات مهم را پاسخ دهيد ; مقاله ي سخنران را جمع بندي كنيد و مطالب را وصل كنيد به سخنران بعدي و همين طور ادامه دهيد تا انتهاي كنفرانس و همه اينها را بايد به نحوي انجام دهيد كه مخاطبان شما احساس خوبي داشته باشند و از مجريگري شما انر‍ژي بگيرند.

  با وجود اين مجريگري يكي از اركان اصلي و مهم هر رويدادي است.اگر شما بتوانيد يك مجري خوب باشيد شما براي سخنران بودن مشكل خاصي نخواهيد داشت.


  مدیریت بحران:
  این کمترین کاری بود که من انجام دادم. من خودم را برای روزهای سخت تری آماده می کنم چون برای آن مزد می گیرم. من با مدیریت زمان ، خیلی ها را جذب نمودم ولی نه با مدیریت زمانی که شما و دیگران فکر می کنید. من طرحی نو در مدیریت زمان دارم که بزودی در اختیار شما عزیزان قرار می دهم.من دانش و تجربه ام را با افتخار به شما انتقال می دهم  تا شما به رقبای اصلی من بدل شوید و من را مجبور نمایید تا به سوی آینده و کمال خواهی در حرکت باشم.

  تعرفه مجری :

  سوالی که خیلی از دوستان و همکاران از من می پرسند یا دوست دارند بدانند این است که من برای یک برنامه چقدر پول می گیرم؟

  سوال غافل گیرکننده ای است ولی قبل از ان اجازه دهید تا با نگاهی متفاوت به دستمزد مجریگری بپردازیم.

  قبل از آن باید بدانیم که مجریگری در ایران هنوز به عنوان شغل حرفه ای در نیامده است و مجریان انگشت شماری همچون من این شغل را به عنوان شغل اول انتخاب کرده اند. با وجود این در این پست سعی می شود از نکات ارزشمند بازاریابی  ارائه شده در کنفرانس ها و همچنین تجربه شخصی و نکات اخلاقی را در اختیار اعضای محترم سایت قرار دهم.


   


 • توسعه مهرباني برای خود و دیگران ( 2 مطالب )

  اگر شما تمرین آرامش ذهن را انجام دهید ، می توانید به خود و اطرافیانتان انرژی مثبت بدهيد. همچنین می توانید در شرایط سخت آرام و خونسرد و مهربان باشید و می توانید خشم و عصبانیت خود را کاهش دهید.

  مهربانی پادزهری است برای خشم و عصبانیت.

  من فریبا علومی یزدی " عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست "


  • ما مي توانیم خوب باشیم،
  • ما می توانیم شاد باشیم،
  • ما می توانیم در صلحی جاودانه باشیم ،
  • ما می توانیم در امنیت و اطمینان باشیم،
  • ما می توانیم احساس عشق و مراقبت را از خود داشته باشیم.

   


   

 • مصاحبه ها . مجریان صحنه ایران ( 20 مطالب )
 • مهارت ها ي رسانه ، مصاحبه و شهرت ( 6 مطالب )

  مواردی که به یک مصاحبه ی درخشان تلویزیونی کمک می کنند  :

  توجه نمایی این موارد  صرفا  برای تلویزیون هستند ، مواردی دیگر وجود دارند که برای مصاحبه ی نوشتاری ، رادیو، باید به این لیست اضافه شوند اما این جا بیان نشده است این موارد بیشتر در آیتم های خبری تلویزیون استفاده می شوند و  مسابقات وسوالات تلویزیونی را پوشش نمی دهند.ما در بخش های دیگر نکات بیشتری را برای شما عزیزان  فراهم خواهیم نمود.

  ***

  مواردی که به یک سخنرانی در جمع کمک می کند:

  دستتان را بالا ببرید .

  برخی از جلسات خیلی پرجمعیت و شلوغ هستند و شنیدن صدای سخنران بسیار سخت است و به عنوان یک سخنران اجازه ندهید این شلوغی شما را متوقف سازد سعی کنید راهی برای فایق آمدن براین شلوغی پیدا کنید وتوجه مخاطبین را به خود جلب کنید. هرگز مستقیماً  نگویید " ساکت باشید"  بلکه دستتان را بالا ببرید و با احترام بگویید

  "خانم ها و آقایان لطفا اجازه بدهید."


 • سلامتی و بهداشت صوت مجریان ( 13 مطالب )

  نکته هایی  برای حفظ صدای مجریان و سخنوران حرفه ای و کسانی که از صدای خود استفاده حرفه ای می کنند.

  پیشنهاد می گردد قاریان ، مداحان ، استادان دانشگاه و معلمان از این مطالب استفاده بهینه نمایند.

  1- از نوشیدنی های خیلی سرد و داغ امتناع نمایید.

  2- پرهیز از هر گونه ادویه جات

  3- پرهیز از غذا های سرخ کردنی و تیز و تند.غذاهای حرفه ای های صدا ، آب پز یا بخار پز می باشد.

  4- پرهیز از نوشیدن قهوه و چای و در صورت نوشیدن آن بلافاصله باید یک لیوان آب بنوشید تا تارهای صوتی شما تمیز بماند.همین طور در مورد شکلات ها

  ***

  برای شما که فردا یک سخنرانی مهم دارید

  اگرمشکوک به شروع سرماخوردگی هستید ، سریع دو عدد قرص استامینوفن کدیین را مصرف نمایید .اگر دیدید یک تب خال روی لبان زیبای  شما نشسته ، سریع نصف استکان آبلیمو بنوشید و روی آن یک لیوان آب برای بهداشت تارهای صوتی  میل فرمایید. اگرمشکوک به شروع عفونت لثه و دندان هستید به سریع ترین کلینیک دندانپزشکی مراجعه نموده و آمپول ضد التهاب بزنید ولی قبل از آن ، دهان شویه و یا آب نمک رقیق شاید کار گشا باشد.

  روزتان را با یک آهنگ شاد و مهیج و نرمش شروع کنید ، به خودتان لبخند بزنید ، به ده نفری که در مسیر محل سخنرانی شما هستند ، لبخند بزنید و ببینید چگونه انرژی شما روی مخاطبانتان اثرگذار خواهد بود .
   

 • زبان غیر کلامی برای سخنوران و مجریان ( 8 مطالب )

   

  از حرکات باز دست  هنگام  ارایه مطلب استفاده کنید.


  باز کردن گسترده دستان به نحوی که قفسه سینه کامل باز  شود.

  (به عنوان مثال کشیدن دستان به طرفین) معمولاً از نگاه حاضران بسیار عالی به نظر می رسد.

  یک رهنمود کلی این است که  می توانید برای مخاطبان بیشتر و تالار های بزرگتر ، از حرکات دست بازتری استفاده کنید.

   

   


   

 • نکات ویژه نكاتي حاصل وبگردي و ايميل هاي ارسالي ( 15 مطالب )

  صداقت بهترین سیاست است کیفیت بهترین تجارت

  • من می دانم اگر می خواهم با آدم های صادق تجارت کنم خودم باید صادق باشم
  • رسیدن به کیفیتی برتر تنها آغاز راه است
  • من می دانم بهترین آرامبخش یک وجدان پاک است
  • فهمیدم نام نیک بزرگترین ثروت است
  • فهمیدم که خوب بودن خرجی ندارد
  • فهمیدم که رفتارخوب همیشه مد روز است
  • من میدانم انسان باید به هر قیمتی سرقولش باشد
  • فهمیدم که مشکلات بزرگ حریف آدم هایی که قلب بزرگ دارند نمی شود
  • فهمیدم که خدا هیچ کاری را تصادفی انجام نمی دهد
  • فهمیدم که زندگی سخته ولی من سخت ترم
  • حالا فهمیدم که هنوزخیلی چیزها را باید یاد بگیرم

 • نکات ویژه در وبلاگ مجریان ایران ( 9 مطالب )

  نکات ارزشمندی که در وبلاگ ها از طرف همکاران گردآوری شده است  و برای مجریان مفید می باشد در این مجموعه در دسترس خواهد بود . از تمام همکارانی که مطالب را در اختیار ایران مجری قرار می دهند تا مورد استفاده برای علاقه مندان مجریگری باشد تشکر می شود.