در مراسم تودیع  و معارفه باید خیلی از نکات را مد نظر داشت . چه بسا تعریف از یک شخص به مذاق دیگری خوش نیاید و یا موجب شود حتی شما شغل خود را در آن واحد از دست بدهید. بنابراین باید جوانب کار را بسنجید و از پذیرفتن مراسم پر حرف و حدیث نیز اجتناب نمایید. چنانچه به این نتیجه رسیدید که قادر به انجام این کار هستید می توانید از ادبیات زیر بهره ببرید . توجه داشته باشید  متن های زیر باید توسط شما و در شان مقام  تودیع شونده و معارفه شونده تنظیم گردد. مطالب زیر در مراسم وزیر _ معاون وزیر و مدیرکل کاربرد دارد و به طور مثال برای پست های پایین سازمان ، شاید مورد مضحکه قرار گیرد.

یکی از مراسم بسیار مهمی که مجری نقش بسیار برجسته ای دارد اجرای مراسم خیریه است که با هدف جمع آوری کمک های مردمی و حمایت های مالی سازمان ها و ارگان ها انجام می پذیرد. مجری در این مراسم علاوه بر اینکه باید مفاهیم و مضمامین عالی و عرفانی آشنایی داشته باشد بلکه باید بر آیات کریمه ی الهی و احادیث و روایات ائمه ی معصومین ( ع ) در خصوص کار خیرخواهانه و عمل صالح و کمک به نیازمندان اشراف کامل داشته باشد که بتواند مطالب را کاملا" معنوی و با احساس خاص عرفانی بیان نماید به گونه ای که افراد خیر در جلسه به شور و هیجان آمده آنچه در ذهن داشته اند تا کمک نمایند دو چندان نمایند؛ و یا اینکه افرادی که بدون هدف حضور یافته اند با سخنان انگیزشی مجری به هیجان آمده و کمک و مساعدت مالی و البته معنوی را عاشقانه انجام دهند..

 

چگونه با چه بیانی  مراسم اختتامیه را آغاز نماییم؟

این مجموعه در دست ساخت است . از صبر و شکیبایی شما سپاسگزاریم.

 


باز نشر مطالب این مجموعه تحت هر عنوانی مجاز نمی باشد. شما برای استفاده از این مطلب خارج از محیط سایت باید مقاله را خریداری نمایید.

تمام حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به شرکت بانوی سخن پارس می باشد .


 

چگونه و با چه ادبیاتی گروه های موسیقی را به جایگاه دعوت نماییم؟از فریبا علومی یزدی

بلافاصله پس از گروه سرود بدون هیچ گونه صحبتی می گوییم :

نغمه ای بود دل آرا/ نغمه ای شیرین و شیوا
قلبمان مسرور و شادان/ امید آن که بمانید جاودان

حرکات دست و لحن گفتار را طوری بیان می داریم که مخاطبان با شور و اشتباق تشویق نمایند. این تشویق سه جانبه است هم برای مجری، هم برای گروه سرود و هم برای مخاطبان و چه چیز بهتر از این که منافع هر سه در نظر گرفته شود.

برای شخص هنرمند یا گروه هنری:

روی خوب است و کمال هنر و گوهر پاک ( دامن پاک) / لاجرم همت پاکان دو عالم با اوست


گروه هنری ................. را  مجددا" هنرمندانه تشویق بفرمایید.


گروه های موسیقی گروه های هنری هستند که اجرایشان توام با احساس و هنرمندانه و عاشقانه صورت می پذیرد اگر فضای علمی باشد برای حرکت از فضای علمی به سمت فضای هنری و احساسی، مجری باید هنرمندانه و هوشیارانه عمل نماید. بهترین زبان، زبان شعر است که با چند بیت شعر گروه موسیقی به جایگاه دعوت شوند و پس از استقرار یافتن نوازندگان، خواننده، همسرایان و همخوانان و سپس سرپرست و رهبر گروه را معرفی نماید و صبر کنند تا مخاطبان تشویق جانانه نمایند که هم خودشان به وجد آیند و هم به گروه هنری انرژی بخشند.


اشعاری که هنگام دعوت از گروه موسیقی می توانیم بخوانیم:

- مطرب عشق عجب ساز و نوایی دارد/ نقش هر پرده که زد راه به جایی دارد
عالم از ناله ی عشاق مبادا خالی/ که خوش آهنگ و فرح بخش هوایی دارد


- تا بهار آرزوهای مرا گل بار رویا می کنی/ زندگانی می نگاری مهربانا شور دریا می کنی
ذز طنین پرده ی ساز، در لطیف شعر و آهنگ/ عشق را می نوازی جلوه ی پاک خداوند و مسیحا می کنی

- سرود عشق می خوانم / تو با ما هم صدایی کن
در این بزم طرب انگیز / تو با ما هم نوایی کن
بیا با جلوه ی شادت / دل ما را خدایی کنالبته اشعار در خصوص نی، طنبور، تار، سه تار و چنگ و آلات موسیقی در اشعار ادبیات فارسی به وفور یافت می شود که قبل از اجرای گروه موسیقی سنتی می توان بهره گرفت و استفاده نمود.


اگر برنامه ی موسیقی شب انجام پذیرد می توانیم این گونه گروه را به جایگاه دعوت نماییم:که

- زهر شب مطرب ما ساز خوشتر می زند امشب/ به شادی نغمه های روح پرور می زند امشب
زهر شب خوشتر است این ساز گویی مطرب مجلس/ به بزم عاشقان آهنگ روح پرور می زند امشب

این مجموعه در دست ساخت است . از صبر و شکیبایی شما سپاسگزاریم.

 


باز نشر مطالب این مجموعه تحت هر عنوانی مجاز نمی باشد. شما برای استفاده از این مطلب خارج از محیط سایت باید مقاله را خریداری نمایید.

تمام حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به شرکت بانوی سخن پارس می باشد .


 

چگونه از تاخیر در ساعت شروع مراسم عذرخواهی نماییم؟

هرگز سخن خود را با کلمه ی پوزش آغاز نکنیم

پس ازسلام و خیرمقدم و بیان اهداف و محورهای همایش، مجری از تاخیر در ساعت شروع مراسم  عذرخواهی نماید

جمله ی عذرخواهی را مختصر بیان نماییم

علت تاخیر را با جمله ای کوتاه بیان نماییم.

ضمن عرض پوزش از تاخیری که در ابتدای مراسم انجام پذیرفت .....

از صبر و بردباری و ( شکیبایی ) شما به خاطر سعه ی صدرتان سپاسگزاریم

 

 

این مجموعه در دست ساخت است . از صبر و شکیبایی شما سپاسگزاریم.

 


باز نشر مطالب این مجموعه تحت هر عنوانی مجاز نمی باشد. شما برای استفاده از این مطلب خارج از محیط سایت باید مقاله را خریداری نمایید.

تمام حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به شرکت بانوی سخن پارس می باشد .


 

###

 

کار مجری در این گونه مراسم بسیار تخصصی و حرفه ای باید باشد. مجری باید در ابتدا یک سلام توام با احترام و اکرام نسبت به بزرگسالان که ممکن است والدین دانش آموزان باشند، داشته باشد و پس از سلام با بزرگسالان با جوانان و نوجوانان سلامی شادمانه که جواب هم از جمع بگیرد باید داشته باشد. ( البته اگر مجلس برای دانش آموزان برپا شده ، باید سلام اول با دانش آموزان باشد و بالعکس )

 

مجری در بعضی جاها می تواند بینابین سخن بگوید اما باید بداند که از کلمات و جملات نامانوس و پیچیده و مبهم دوری گزیند اگر این کار را انجام ندهد جمع جوان چون توان فهم این کلمات و جملات را نخواهند داشت شروع به صحبت می کنند و سرو صدا و همهمه در مجلس ایجاد می گردد.

 

باید بدانیم در مراسمی که بزرگسال و جوان وجود دارد بزرگسالان هم بخاطر جوانان حضور یافته اند؛ پس باید مجری حتما از مطالبی استفاده نماید که مخصوص جوانان باشد و ارزش و اهمیت دوران جوانی را بازگو نماید و طوری بیان نماید که هر جوان قدر عمر و وقت خود را بداند و به خود افتخار نماید و در جهت بالندگی و سازندگی ایران اسلامی بیش از پیش تلاش نماید. مجری باید مجلس را پر شور و شعف اداره کند اما باید بداند که از به کار بردن لطیفه ها و جملات سخیف و مبتذل و لودگی دوری گزیند به طوری که شان مجلس در عین شادابی و شادمانی حفظ گردد.

 

در هنگام شروع یک مجری می تواند با استفاده از شور جوانی دانش اموزان یک فضای زیبایی را ایجاد نماید. دانش اموزان به خاطر حضور مستمر در مراسم مدرسه آماده شعار دادن هستند(مانند طوطی) و خصوصا در سلام کردن شما می توانید جواب سلام های زیبایی را بگیرید. به طور مثال شما می توانید بگویید: دوستان سلاااااااااااااام .  همه پاسخ خواهند داد سلاااااااااااام.

همدلان سلااااااااااااااااااااام . منتظر پاسخ ...................

همنفسان سلااااااااااااااااااااااااام . منتظر پاسخ ...............

نوجوانان ایران سلاااااااااااااااااااااااااااام . منتظر پاسخ ..............

تا اینجای کار خیلی مشکل نیست. دانش آموزان شلوغ دوست دارند این بازی را ادامه بدهند و بعد از این گفت و شنود حالا نوبت آنهاست تا باز هم در جواب هر جمله شما ، پاسخ بدهند سلااااام.

شما باید سریع معلمان و مدیران  و مسئولان را خطاب قرار دهید تا آنها جرات بی نظمی را نداشته باشند.  شاید یک نوازنده صحنه ماهر بتواند به شما کمک کند تا این فضای ایجاد شده را آرام نماید و با گرفتن یک دست شاد این مرحله را پشت سر بگذارید.

در مراسم های گوناگون معمولا دانش اموزان از مربی و یا معلم خاصی حمایت می کنند. زمانی که شما نام وی را می برید با سوت و هورا سعی در تشویق دارند. خوب کاری که شما لازم است بکنید این است. رشته سخنان خود را قطع کنید و بگویید: آفرین . درود بر شما . درود بر حق شناسی  شما  و سکوت ..... بعد از اتمام تشویق شما می توانید به روال عادی برگردید.

  • یادتان باشد در مراسمی که دانش آموزان حضور دارند ایجاد نظم و برقراری سکوت یک امر نشدنی است و لازم نیست تا شما روی این موضوع حساس باشید. شما هر گاه توانستید روی موج احساسات سوار شوید و در غیر از این به ادامه برنامه بپردازید. برای همه شلوغی دانش آموزان حل شده است . اشتباه مهلک این است که شما خواسته باشید با تهدید و تحکم با این مخاطبان صحبت کنید. تقریبال کار شما تمام است.
  • دانش آموزان تمایل ندارند تا جلو دوستانشان از آنها زیاد تعریف کنید . اگر والدین آنها حضور دارند و به طور مثال شما در مراسم تجلیل از برگزیدگان اجرا دارید می توانید از والدین آنها به خاطر پرورش همچنین جوان برومندی تشکر نمایید و کار شما زیباتر و مورد رضایت همه قرار خواهد گرفت.
  • خیلی از دانش آموزان دوست ندارند تا والدین آنها را برای سخنرانی یا مسابقه در جلو دوستانشان دعوت نمایید . بنابر این مطمئن باشید مسابقه و یا سخنرانی شما مستقل از خانواده های میهمان باشد.
  • همیشه قبل از اجرا در جمع دانش آموزان و معلمان از چند نفر از دانش آموزان در مورد محبوب ترین معلم و بداخلاق ترین آنها سوال کنید. در ادامه شما می دانید چه چیز مورد علاقه دانش آموزان است و دچار اشتباه نخواهید شد . چون شما می دانید که دانش آموزان از کدام معلم خوششان نمی آید و لازم نیست برای وی مقدمه چینی های غیر معمول داشته باشید.

چگونه در جمع دانش آموزان و معلمان صحبت کنیم تا نظم جلسه به هم نریزد؟

این مجموعه در دست ساخت است . از صیر و شکیبایی شما سپاسگزاریم.

 


باز نشر مطالب این مجموعه تحت هر عنوانی مجاز نمی باشد. شما برای استفاده از این مطلب خارج از محیط سایت باید مقاله را خریداری نمایید.

تمام حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به شرکت بانوی سخن پارس می باشد .


 

چگونه با ادبیاتی زیبا مراسم را به پایان ببریم؟

اجرای پايانی يك مراسم بسیار مهم است . خیلی ها منتظر هستند تا ببینند شما چه می گویید. این که شما حرف آخر را در آخرین حرف می زنید هم ارزشمند است و هم شعف انگیز.

شما می توانید با دم سردی یک خدا نگهدار بگویید و مجلس را ترک کنید ولی پیشنهاد می کنم به کلام آخر و خداحافظی به همان اندازه اهمیت بدهید که شروع یک اجرا برای شما اهمیت دارد.

با لحنی زیبا توام با  آرامش نه با فریاد زدن بلکه با بیانی مسجع و آهنگین و گوش نواز و در کمال آرامش با یک شعر دل انگیز افراد را به نشستن تا پایان همایش دعوت نمایید.

مثال:
در لحظه های آخر دیدار بنشین/ ای تا همیشه زنده در پندار بنشین
من تاب بار درد دوری را ندارم/ از شانه ام این بار را بردار بنشین

با حرکات دست بخوانید و بسیار نرم و ملایم و دوست داشتنی بیان گردد.


 

اشتباه مهلکی مرتکب می شوید اگر برای غلبه بر صدای افراد ، داد بزنید. چون این باعث می شود همه برای غلبه بر صدای بلند شما ، با فریاد صحبت کنند و نظم مجلس از دست شما بیرون خواهد رفت.

متن دوم پیشنهادی :

به کجا می روی ؟ صبر بکن

صبر کن عشق زمین گیر شود - بعد برو            یا دل از دیدن تو سیر شود – بعد برو

ای پرنده به کجا؟! قدر دگرصبر بکن                 آسمان پای پرت پیر شود – بعد برو

تو اگر کوچ کنی بغض گلو می شکند               خنده کن عشق نمک گیر شود – بعد برو

باش با دست خود آیینه را پاک بکن                   نکند؟! آیینه دلگیر شود – بعد برو

یک نفر حسرت لبخند تو را می بارد                    صبر کن گریه به زنجیر شود، بعد برو

خواب دیدی شبی از راه سوارت آمد                 باش تا خواب تو تعبیر شود – بعد برو


چگونه در آخر بعضی از مراسم که نظم جلسه به هم می ریزد باید سخن گفت؟  این مجموعه در دست ساخت است . از صبر و شکیبایی شما سپاسگزاریم.


باز نشر مطالب این مجموعه تحت هر عنوانی مجاز نمی باشد. شما برای استفاده از این مطلب خارج از محیط سایت باید مقاله را خریداری نمایید.

تمام حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به شرکت بانوی سخن پارس می باشد .


 

بر هم خوردن مراسم ممکن است عمدی، سهوی یا فی المجلس بر اثر تهییج یا خودنمایی و یا عصبانیت دیگران انجام پذیردکه مدیریت بحران مجری را می طلبد. یک مجری توانمند باید بداند که هر چه قدر حرفه ای باشد باید خود را برای هر گونه تشنج و بی نظمی در همایش آماده سازد و همیشه اوضاع بر وفق مراد پیش نخواهد رفت. پس باید خود را مجهز به گفتار و رفتاری مناسب نماید.


اگر همایش سیاسی باشد مجری باید هوشمندانه و سیاستمدارانه  شخصی که قصد به هم زدن اوضاع را دارد را آرام نماید بدون آن که دستوری عمل کند و بدون آنکه بهراسد. مجری باید با تشریفات و ملاحظات سیاسی آشنا باشد و شایسته عمل کند ضمن اینکه با ایجاد وضعیت ناهنجار نباید روحیه اش تضعیف گردد.

در همایش های بین المللی و معمولا در همایش های مرتبط با استکبار ستیزی و جایی که افرادی با ملیت های مختلف وجود دارند پیش می آید که فرد یا افرادی به شعار گویی اقدام می ورزند . این افراد معمولا از بلاد اسلامی هستند .اگر شما اندکی کنترل مجلس را از دست بدهید این شعار ها فراگیر خواهد شما و شما با یک مجلس پر طلاطم مواجه خواهید شد. از طرفی هر گونه همراهی و یا عدم همراهی شما  و حتی هر گونه صحبت نابجایی به سرعت واکنش داده می شود و چه بسا در صدر خبر ها ، خوراک خبر گزاری های حاشیه نویس خواهید شد.

در همایش علمی و تخصصی نیز این اتفاق بروز می نماید . معمولا این مسائل در له یا علیه یک فرضیه و یا همراهی و عدم همراهی دولت با برنامه های مدون شکل می گیرد.

یکی از سریع ترین راه های کوتاه کردن سخن افراد این است " لطفا مساله مورد نظر را بر روی یک کاغذ بنویسید و به بنده بدهید".

بله ! شما باید به  شخص  معترض بگوید که این اعتراض را مکتوب بنویسد و یا پس از همایش با رئیس یا دبیر همایش گفت و گو نماید تا در فضایی آرام و خردمندانه بدون هیچ گونه هتک حرمت مساله حل و فصل گردد.

اگر همایش دانشجویی باشد و چون دانشجویان پر انرژی و شاداب هستند و احتمالا در رفتار و گفتار جوانی می کنند و ملاحظات را مدنظر قرار ندهند مجری می تواند با سخنی پر انرژی و خنده دار اگر لازم باشد توام با لطیفه به همراهی موزیک شاد اتاق فرمان، مساله را فیصله دهد.

و اما بزرگترین مشکلی که در بعضی مراسم حتی به صورت عمدی انجام می گیرد اعتراضات هدفمند در مسیر انحراف افکار و تشویش اذهان مخاطبان است. این مراسم معمولاً مجمع عمومی ها هستند . تنها جاییکه یک مجری زیرک باید کارش را خوب بداند و نسبت به شناسایی افراد قبل از مجمع عمومی اقدام و اطلاعات لازم را کسب نماید.


در بعضی از مراسم افرادی هستند که سعی در اخلال در روند همایش هستند . شما چگونه و با چه بیانی از مخاطبان سختی که قصد به هم زدن نظم مجلس را دارند برخورد می نمایید؟ از کیوان لطفی

مسلما شاید بشود گفت که بدترین اتفاق ممکن در مراسم است. سعی می کنم با رعایت انصاف و همدلی تنش رو به حداقل برسانم. به هر حال مجری وظیفه دارد «شاهین ترازو» باشد. بنظرم باید قدری به حرفهای آن فرد یا افراد که معمولا با صدای بلند ادا می شود گوش داد، چه بسا حقی از ایشان در حین برنامه ضایع شده باشد. در اینصورت باید به او دلگرمی داد که در ادامه شما هم «دیده خواهید شد». اگر حرفها بنظر غیر منطقی آمد، مجری باید فورا و مودبانه تناقض ها را گوشزد کند و با چاشنی مطایبه، آن فرد را به روال عادی برنامه بازگرداند. اگر این دو حالت نبود و آن افراد صرفا جهت اختلال یا مزه پرانی ابراز حضور می کنند، تا حد امکان باید موضوع را ندیده گرفت و به آن توجهی نکرد تا آن رفتار، به قول معروف تضعیف و خاموش شود.

چگونه و با چه بیانی از مخاطبان سختی  که قصد به هم زدن نظم مجلس را دارند برخورد نماییم؟

این مجموعه در دست ساخت است . از صیر و شکیبایی شما سپاسگزاریم.

 


باز نشر مطالب این مجموعه تحت هر عنوانی مجاز نمی باشد. شما برای استفاده از این مطلب خارج از محیط سایت باید مقاله را خریداری نمایید.

تمام حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به شرکت بانوی سخن پارس می باشد .


 

چگونه از یک قاری تشکر کنیم؟

طبق آیین تشریفات ابتدای مراسم با سرود جمهوری اسلامی ایران سپس قرآئت قرآن بعد از آن کلیپ ( یا نماهنگ یا ووله یا تیزر یا پوستر ) از اتاق فرمان پخش می شود  و پس از آن مجری سخن می گوید. به طور معمول سخنان مجری با نام خدا، شعر، سلام و خیرمقدم، و گزارشی از اهداف و محورهای همایش همراه خواهد بود. مجری در پایان سخنانش که تصمیم دارد سخنران اول را دعوت نماید می تواند بگوید:

ضمن تشکر از صوت ملکوتی و روحانی جناب آقای ...... قاری برجسته ی کشوری  از جناب آقای ..... دعوت می نماید که به جایگاه تشریف فرما شوند.

ضمن سپاس از جناب آقای ...... قاری محترم ملی ( بین المللی ) که با قرآئت آیاتی چند از کلام الله مجید فضا را منور ساختند، از جناب آقای ..... استدعا می شود که به جایگاه تشریف فرما شوند.

ضمن تقدیر از جناب آقای ..... قاری بزرگوار ملی ( بین المللی ) که با قرآئت آیات شریفه ی .... الی .... از سوره ی مبارکه ی .........  فضا را معنویت خاصی بخشیدند در کمال امتنان  از جناب آقای ..... تقاضا می شود که به جایگاه تشریف فرما شوند.

آنچه به گوش جان شنیدید نوای عرفانی جناب آقای ..... قاری ارزشمند بین المللی بود که در دستگاه  بیات، صبا و نهاوند از سوره ی مبارکه ی ..... قرآئت شد.

بهره مند شدیم و لذت بردیم از آیات کریمه ی الهی که توسط جناب آقای ........ قاری ممتاز بین المللی قرآئت شد.

این مجموعه در دست ساخت است . از صبر و شکیبایی شما سپاسگزاریم.


نمونه دیگر :

ضمن عرض تشکر از صوت ملکوتی و روحانی قاری برجسته ی کشوری ( بین المللی ) جناب آقای ............. که با الحان و نغمات عرفانی آیات کریمه ی ............ الی .......... از سوره ی مبارکه ی ............. را در دستگاه های بیات، صبا، حجاز، نهاوند و سه گاه قرآئت نمودند.

از صوت عرفانی جناب آقای ............. قاری ممتاز کشوری ( بین المللی ) که با قرآئت دلنشین خود فضا را معنویت خاصی بخشیدند، تشکر و تقدیر می نماییم.
امید است در پناه قرآن مجید موید و موفق و منصور و مسرور باشند.


بسیار مستفید و مستفیض گشتیم از قرآئت عارفانه و صوت دل انگیز  و فرح بخش جناب آقای ........................ قاری محترم کشوری ( بین المللی )/ و نفر ...... مسابقات بین المللی قرآئت قرآن در سال جاری .

امیداست در پرتو قرآن کریم همواره همای سعادت در آسمان زندگیشان در پرواز باشد.


باز نشر مطالب این مجموعه تحت هر عنوانی مجاز نمی باشد. شما برای استفاده از این مطلب خارج از محیط سایت باید مقاله را خریداری نمایید.

تمام حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به شرکت بانوی سخن پارس می باشد .


 

 

چگونه در یک مراسم ارتباط مستقیم بگیریم با رسانه ها


چگونه و با چه بیانی در یک رویداد مهم با رسانه ها ارتباط مستقیم می گیرید؟ از کیوان لطفی

قطعا نوع برنامه، ساعت ارتباط، منظور ارتباط، طرف ارتباط و عوامل گوناگونی دخیلند تا بیان مناسب یک ارتباط شکل بگیرد. البته این مسائل نباید باعث تبدیل ارتباط زنده به صحنه آزمون و خطا شود. به عبارت دیگر، باید قبل از هر ارتباط، خصوصا ارتباط زنده که امکان تصحیح وجود ندارد، ابعاد گوناگون کار را در نظر گرفت و راهکارهای لازم را فراهم کرد و برای اختلال های احتمالی، آماده بود.

این مجموعه در دست ساخت است . از صبر و شکیبایی شما سپاسگزاریم.

 


باز نشر مطالب این مجموعه تحت هر عنوانی مجاز نمی باشد. شما برای استفاده از این مطلب خارج از محیط سایت باید مقاله را خریداری نمایید.

تمام حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به شرکت بانوی سخن پارس می باشد .


 

مقالات دیگر...