شروع داستان و قدرت وحشى در براعت استهلال

در منظومه فرهاد و شيرين

 

منظومه فرهاد و شيرين زيباترين و مشهورترين مثنوى وحشى است كه شهرت جهانى دارد، وحشى با سوز و گدازى آتشين از اعماق وجود ابياتى را سروده كه وجود آدمى را تحت تأثير قرار مى‏دهد. وحشى در ابتداى منظومه فرهاد و شيرين از خدا سينه‏اى آتشين و دلى پرسوز و گداز مى‏طلبد. به نظر وى با قلبى محزون و مغموم مى‏توان با عشق حقيقى و به وصال نايل آيد. وحشى دلى افسرده و منجمد را دل نمى‏داند زيرا دل محلّ تجلّى و ظهور حق است و حديثى شگفت‏انگيز دارد. دل وحشى افسرده و غمگين است، از خداى دلى گرم مى‏خواهد تا چراغ مرده‏اش را فروزان كند. در اين اثنا خواهان عنايت و لطف بى‏پايان الهى است، تا بدين وسيله به گنجينه اسرار حضرت ربوبى دست يابد. اين امر ميسّر نمى‏گردد مگر با عنايت و رحمت ذات الهى؛ وحشى اين مسايل را درابتداى منظومه فرهاد و شيرين ابراز داشته است كه براعت استهلال مستحكمى براى اين منظومه محسوب مى‏شود. وى داستان عشق و عاشقى فرهاد و شيرين را با درونى پرسوز و گداز بيان مى‏دارد و دردمندانه به استقبال سرايندگى اين داستان مى‏رود:

 

الهى سينه‏اى ده آتش افروز       در آن سينه دلى وآن دل همه سوز

هر آن دل را كه سوزى نيست دل نيست      دل افسرده غير از آب و گل نيست

هو المعین

به نام کارگشای نشاط بخش

 

علاج ضعف دل ما به لب حوالت  کن           که  این مفرح یا قوت  درخزانه ی توست

به  تن  مقصرم  از   دولت   ملازمتت          ولی خلاصه جان خاک آستانه ی توست

 

 

فرهیخته ی فرزانه :

جناب آقای دکترحسینی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

با عرض سلام و ادای احترام

 

دنیا ی تشنه سلامت و عاطفت ، چشمه ی زلال فرهنگ و هنر اصیل اسلامی و ایرانی را بی تردید چشم انتظار است .

logoبه نام خدا

جناب آقای دکتر .......................مدیر کل محترم................

با عرض سلام و ادای احترام

به استحضار می رساند:


پیوند علم  و ایمان  و محصول مبارک آن که عبارت است از رشد و توسعه و بهزیستی در همه ی شئون  مادی و معنوی پدیدار است و منشا خیرات و برکات آن در سطوح مختلف اجتماعی بروز و ظهور خواهد کرد.  اهتمام به دانش اندوزی نسبتی  وثیق  و عمیق  بین اندیشه ی  وحیانی ، و  شان و منزلت علم وجود دارد  که در آن خداوند ، علم و آگاهی و مسوولیت برخاسته  از آن  را مایه امتیاز و برتری بشر بر سایر مخلوقات قرار داده است.

 

ضمن عرض تشکر و تقدیر از مدیریت مدبرانه و تشریک مساعی ، که با حضور چشمگیر ، نافذ و موثر خود در( شرکت/اداره / سازمان/ ................)   چون مشعلی فروزان ، روشنایی بخش و راهگشای کارمندان و( فرودستان/کارکنان/همکاران) خود بوده اید ، از آنجایی که  در مسند ، جایگاه و  موقعیتی قرار دارید که نسبت به علم ورزی ، کسب دانش و اِعمال پژوهش اهمیت شایانی قایل اید ، خاضعانه استدعا دارد نسبت به ادامه ی  تحصیل این جانب ...........................در مقطع دکترا  در رشته ی  ........... موافقت نموده و عدم حضور را به عنوان ( فرصت تحصیلی/ماموریت   آموزشی/.......... ) منظور فرمایید .

رجای واثق دارد ، حصول نتیجه که بسته به الطاف خاصه ی حضرت عالی است ; با رای صایب و نظر ثاقب توام گردد.

قبلاً از دستور مساعدی که می فرمایید ، کمال تشکر را دارد.

با تجدید احترام /(و با آرزوی توفیقات الهی)

بسم الله الرحمن الرحيم

سلام وصلوات برمحمدوآل محمد

با استعانت از آفریدگار جهان  و به انگیزه ی رستاخیز طبیعت ، فرا رسیدن  سی و سومین  بهاران شکوهمند از عمر جمهوری اسلامی را که هنگامه ی تجلی مواهب الهی بر بستر طیبعت است به حضور رهبر فرزانه انقلاب  حضرت  آيت ا... خامنه ای و امت شهید پرور ایران تبریک گفته و به روح پر فتوح رهبر  فقيد جمهوري اسلامي ایران حضرت امام خميني (ره)  و شهدای انقلاب درود می فرستیم  و از  آستان حضرت احدیت مزید توفیقات برای خدمتی سرشار از شور و نشاط و مملو از توکل الهی در جهت رشد و شکوفایی ایران اسلامی، مسالت می نماییم.

تقدیر برای جواب  نامه ی درخواستی

واعلموا ان الله سمیع علیم            244 بقره


بدانید این را به کار شما              سمیع و علیم است یکتا خدا


حضور مهر ظهور جناب آقای .....................................

 

بسم الله الرحمن الرحیم

من جاء بالحسنه فله خیرٌ منها


حضرت حجت الاسلام  جناب اقای ............................... نماینده محترم مجلس شورای اسلامی

با عرض سلام و ادای احترام

به استحضار می رساند این جانب :


(والله المستعان علی ما تصفون)         18 یوسف

کنم صبر در این مصیبت گران                   کند یاری من خدای جهان


به نام آن بنده نواز کارساز چاره ساز


ای دل اندر بند زلفش از پریشانی منال                               مرغ زیرک چون به دام افتد تحمل بایدشیار دیرین و دربند مهربان .......................


سلامی به عشق و به بیکرانگی عشق که در حضور گرم مسجون و محبوس تو جاری است. راستی بی حضور عشق چگونه می توان در چشمه سار زلال زندگی شناور شد و مهربانی های خورشید را پاسخ گفت؟چگونه می توان به زندگی سلام گفت و شاعر بی دریغ لحظه ها بود؟ ...

هو الودود

 

چنان پر شد فضای سینه از دوست                              که فکر خویش گم شد از ضمیرم

 

به نام او که فرمان ها روان و حال ها بر نظام، از نام اوست. بس قفل ها که به این نام از دل ها برداشته، بس رقم های محبت که به این نام در سینه ها نگاشته، بس بیگانگان که به وی آشنا گشته، بس غافلان که به وی هشیار شده، بس مشتاقان که به این نام دوست را یافته است.

گفت از دوست چه دیدی که چنین مسروری؟                       گفتم از دوست همین بس که زما یاد کند


انتشار این کتاب به عنوان/ نام ..............................................................جهت اصحاب ذوق و ارباب هنر است اگرمجال انتشار یافت به مشارکت و معاضدت عزیزانی چون .......................................و همسر گرامیشان .........................................بود ، واگر مقبول افتاد به سلامت نفس شما اهل کرامت است وعنایات خاص حضرت حق که تداوم این حرکت به همت ، حمیت و حکمیت اهل قلوب و عقول نیازمند است .

بسی شایسته است از معونت ، مساعدت ، حمایت و همدلی ، هم اندیشی ، همسویی و هم نوایی کلیه ی هنرمندان و هنردوستانی که نگارنده را درنگارش، تحقیق و  پژوهش خالصانه و صادقانه یاری و همیاری نمودند کمال تشکر و تقدیر را داشته باشم .

به حسن خلق و وفا کس به یار ما نرسد    تو را دراین سخن انکار کارما نرسد

نام نویسنده  یا گردآورنده

 
به نام خداوند عشق و امید                         امیدی که از عشق آمد پدید


همکاران و همدلان ، سلام صمیمانه ی مرا که از اعماق قلبم  برمی خیزد، پذیرا باشید.

از اینکه توفیق رفیق شد تا هم جمع جسم و جان شده و در محضر ارزشمندتان  مشغول به کار گشته و به عنوان همکار، با شما همراه و هم گام گردم، بسی خشنودم و خدای را شاکرم.

منم که دیده به دیدار دوست کردم باز                                    چه شکر گویمت ای کارساز بنده نواز

به نام کارگشای نشاط بخش

سرور ارجمند، جناب آقای...................مدير عامل/ رييس محترم...................

 

تدبير انديشمندانه و مديريت مدبرانه ی حضرت عالی در طی سال های متوالی و متمادی بر همگان واضح است.

فاقرو ماتیسر من القرآن

 

تشکیل مدارس قرآنی فرصت ارزشمندی است تا دانش آموزان ضمن خودسازی وبهره گیری از فیض لا یتناهی قرآن کریم و آشنایی بیشتر با کرانه های پیدا و نا پیدای معارف قرآن مجید ، خود را برای حضور سازنده وارزنده در عرصه های مختلف اجتماعی به ویژه فعالیت های علمی و پژوهشی آماده و مهیا نمايید .

سركار خانم /جناب اقاي.......................  مدير محترم مدرسه ..............................

به موجب اين حكم  و نظر  به آيين نامه  ...........................وزارت آموزش و پرورش/ شوراي عالي .................. ، تشکیل مدارس قرآنی  در مدارس  سراسرکشور ابلاغ می گردد و شما به عنوان مدير قراني منصوب مي گرديد.

مقالات دیگر...