استفاده موثر از جزوه و بروشور در سخنرانی

سخنوری در کنفرانس ها ويژه سخنرانان
ابزارها
تنظیمات نوشتاری

استفاده موثر از جزوه و بروشور در سخنرانی از فریبا علومی یزدی

 

آيا تا به حال دقايق اوليه سخنرانی خود را به خاطر اينکه حواستان به يادداشت هايی که از قبل تهيه کرده ايد معطوف شده است؛ از دست داده ايد؟

اين مشکل رايجی است که بسياری از ما با آن روبرو شده ايم. از نظر بسياری از سخنرانان اين اوراق برای فهم بهتر مطالب به مخاطبان ضروری است، در عين حال يکی از بزرگترين منابع گيج کننده و پرت کننده حواس در طول سخنرانی محسوب می شود. چگونه می توانيم از دست نوشته های خود به شکل موثر و مفيد استفاده کنيم؟

بهترين حالت اين است که در شروع سخنرانی به مخاطبان خود بگوييد که يک نسخه کامل از خلاصه صحبت های خود، محصولات و يا ايده ها را در پايان سخنرانی خود در اختيار آنها قرار خواهيد داد.سخنوری باید ها و نبایدها

مهارت های سخنرانی و سخنوری / فنون سخنوری ویژه سخنرانان / یادداشت ها می توانند مفید باشند اگر اصول سخنوری را بدانیم.

 

در اينجا به چند نکته برای اينکه چگونه از دست نوشته های خود در طول سخنرانی با ايجاد کمترين حواس پرتی استفاده کنيم اشاره می کنيم.

فقط هر آنچه را که به موضوع سخنرانی تان مرتبط است را بين مخاطبان توزيع کنيد. پخش کردن موضوعاتی که به سخنرانی تان مربوط نيست باعث می شود که مخاطبان به صحبت های شما توجه نکرده و حواسشان به موضوعات ديگر معطوف شود. با پخش کردن خلاصه ی مطالبتان می توانيد به مخاطبان کمک کنيد تا به جای آنکه به موضوعات پوچ روزمره فکر کنند به سخنان شما با دقت بيشتری گوش سپارند و چون چکيده از بيانات شما را در اختيار دارند می توانند مطالب را راحت تر هضم کنند.

استفاده از ابزار و يا فونت های رنگی می تواند کمک بزرگی برای فهماندن بهتر مطالب به مخاطبان باشد. برای مثال، می توانيد به مخاطبان بگوييد که به خطوط با رنگ آبی نگاه کنند. معمولا مخاطبان آنچه را که سخنران بگويد گوش داده و انجام می دهند، به خصوص اگر آنچه سخنرانان بگويند کاملا مشخص و واضح باشد.

در برگه هايی که چکيده ای از صحبت های خود را در آن قرار داديد می توانيد قسمت هايی را برای اينکه مخاطبان کامل کنند خالی بگذاريد. مخاطبان دوست دارند که بخش های خالی را پر کنند. يکی از مشکلات مسابقات و نمايش های تلويزيونی اين است که مخاطبان امکان اين که بتوانند فرم های خالی را پر کنند و به سوالات جواب دهند را ندارند. اگر جای خالی برای پاسخ دادن به سوالات در فرم موجود باشد، مخاطبان با دقت بيشتری به صحبت های شما گوش می دهند تا بتوانند به سوالات پاسخ دهند. اگر سخنرانی شما شامل قيمت و عدد و رقم می باشد، به اندازه آن رقم جای خالی بگذاريد و فضای خالی را طوری قسمت بندی کنيد تا مخاطبان بتوانند جاهای خالی را با جواب های مناسب پر کنند. بنابراين مخاطبان به خاطر حس کنجکاوی هم که شده به صحبت های شما گوش می دهند. حس کنجکاوی درباره آنچه که از قلم افتاده و مخاطبان ملزم به کامل کردن آن هستند باعث می شود مخاطبان به سخنرانی تان با دقت بيشتری گوش دهند بر حواس پرتی خود غلبه کنند.

از هر شيوه و روشی استفاده می کنيد، مطمئن شويد که چکيده صحبت هايتان در اختيار همه مخاطبان قرار گيرد.

پيش نويس ها می توانند به شما کمک کنند و با استفاده درست و به جا از آنها نبايد اجازه دهيد که باعث سردرگمی مخاطبان شوند.

برشور الکترونیکی  نامی است که من برای پاور پوینت می گذارم و در یک مبحث کامل بابت "چگونه  یک پاورپوینت خوب بسازیم " توضیحات کاملی را خواهم داد.

شاید دوستانی تا کنون به جزوه یا بروشور فکر نکرده اند. خوب حالا که می دانید این بروشور را حتی روی یک کاغذ معمولی A4 تهیه کنید و اثرات آن را ببینید. به شما این اطمینان داده می شود به زودی شما متمایز و به عنوان یک سخنور حاذق به جامعه ی سخنرانان ایران معرفی خواهید شد.

سخنوری باید ها و نباید ها (به زودی)