دراین قسمت از هزار و یک نکته سخنوری به چگونگی نوشتن یک متن قانع کننده می پردازیم.

قبل از شروع بحث باید چند نکته را یادآوری کنم. نخست اینکه درست است که شما می خواهید به دفاع از یک یا چند مطلب بپردازید و صحت آنها را تأیید نمایید اما این دلیل نمی شود که  سایر دیدگاهها و عقاید را تخطئه کنید. فقط سعی کنید  با ارائه دلیل و مدرک درستی و برتری دیدگاه  خود را اثبات نمایید اما تلاش نکنید که برای افزایش تآثیر گذاری  کلام خود در ابراز حقایق اغراق نمایید.

ادامه مطلب...

هیچ حسی بدتر از این نیست که  بعد از پایان سخنرانی ،جزوات سخنرانی خود را در سبد کاغذهای باطله ببینید. با رعایت نکات زیر از فریبا علومی یزدی جزوات شما بیشترین تأثیر گذاری را خواهد داشت. 

ادامه مطلب...

سخنرانان لازم است تا همانند همه افراد یک جامعه یک سری از اصول آداب اجتماعی را رعایت نمایند . علاوه بر آن ؛ نکات خاصی برای این قشر از مردم وجود دارد که یادآوری آن کمک می کند تا در انظار دیگران بهتر دیده شوند.

ادامه مطلب...

بعد از انجام سخنرانی چه کارهایی باید انجام دهیم؟ از فریبا علومی یزدی

معمولا آماده سازی قبل از سخنرانی به ايجاد يک سخنرانی موثر می انجامد. اما اگر زياد سخنرانی می کنيد، آنچه را بعد از سخنرانی انجام می دهيد می تواند به شما کمک کند که سخنران خوب و تاثير گذاری باشيد.

ادامه مطلب...

فرض کنید قرار بوده یک سخنرانی خوب با جزییات کامل ارائه نمایید.  شما هم با پشتکار زیاد اسلایدها ی کامپیوتری پیشرفته  ،همراه با جزوه های کامل وفلش کارتهایی برای استفاده خود آماده می کنید وسخنرانی را انجام می دهید.

بعد از سخنرانی به شما گفته می شود که بهتر بود شما هم درکنار حضار می نشستید و اسلایدها را تماشا می کردید. چون اسلایدها خود به تنهایی کامل بوده و اصلا نیازی به حضور شما به عنوان سخنران در بالای سن نبوده است. با شنیدن این حرفها حس می کنید که  بااین کار فقط شعور مخاطب را دست کم گرفته و به او توهین کرده اید چون تمام حرفهایی که زده اید در اسلایدها بوده و مخاطب می توانسته آن را همانجا بخواند.

گر چه شنیدن این حرفها سخت است اما واقعیت است.

شما با خود فکر می کنید که چقدر برای انتخاب موضوع تحقیق کرده اید  ، برای نوشتن متن سخنرانی چقدر زحمت کشیده اید . چقدر تمرین کرده اید و حالا افتضاح به بار آورده اید.

ادامه مطلب...

مراقب آنچه می گوييد باشيد! سلسله نکات تخصصی  برای سخنرانان از دکتر فریبا علومی یزدی

بسيار مهم است که در سخنرانی تان مراقب آنچه می گوييد باشيد.لغات و گفتار اشتباه می تواند اعتبار شما را تحت تاثير قرار داده و هر تاثير مثبتی که سخنان شما می توانست داشته باشد را از بين ببرد.

ادامه مطلب...

مخاطبان را نرنجانيد!

هيچ سخنرانی دوست ندارد که باعث آزار و رنجش مخاطبان باشد، اما در هنگام سخنرانی بعضی افراد مورد آزار واقع می شوند. يک سخنران برای جلوگيری از آزار و اذيت مخاطبان چه کارهايی می تواند انجام دهد؟

ادامه مطلب...

مقالات دیگر...