تأثیر هورمونها و افزایش سن بر صدای انسان

تغییرات هورمونی نه تنها هنگام بلوغ بلكه در تمام عمر، صدای انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بیماریهایی همچون پ‍ُركاری غده تیروئید و برخی از داروهای هورمونی در كنار عوارض جانبی مختلف بر روی صدا نیز اثرات جبران‌ناپذیری بر جای می‌گذارند.

خوانندگان زن بهتر است تنها در صورتی از داروهای حاوی اندروژن استفاده نمایند كه امكان درمان دیگری نباشد.

 

ادامه مطلب...

چطور صدا بوجود می آید؟

منبع :وبلاگ رضا مقسمی گوینده شبکه بین المللی خبر

هوایی که از ریه ها خارج می شود، وقتی وارد حنجره شد با تارهای صوتی تماس حاصل کرده و حنجره با انقباض و انبساط عضلات هوا را تبدیل به صوت ساده ای می کند که هیچ اهنگ و طنینی ندارد و بیشتر شبیه زمزمه و ناله است، این صوت بعد از خروج از دهانه ی حنجره از راه حلق وارد بینی و دهان شده و درهمین جا در شدت و طنین و ارتفاع ان تغییراتی داده شده و صوت خاصیت هجایی پیدا می کند.

ادامه مطلب...


گام های اساسی در جهت بهره مندی از صدایی سالم‎

  • نوشیدن مقدار فراوان آب رطوبت صدا را صاف می کند. آبرسانی مکرر سبب می شود تراوشات قلیلی برای روان ساختن ‏تارهای صوتی به سوی حنجره روانه شود. کارشناسان مصرف حداقل ۸ لیوان نوشیدنی بدون کافئین و الکل را به صورت ‏روزانه پیشنهاد می کنند‎.

 

ادامه مطلب...

1- به خودتان زمان بدهید

هرگاه در زندگی با یک تغییر مهم روبروشدید، اولین عکس العمل شما معمولا احساسی نیست که نهایتا نسبت به آن تغییر خواهید داشت .به خودتان روزها ، هفته ها وحتی ماه ها فرصت بدهید . توقع نداشته باشید که در کمترین زمان بتوانید تغییر را بپذیرید . اگر در ابتدا عکس العمل منفی از خود نشان دادید ، به خود سخت نگیرید ، کم کم احساس خود را نسبت به آن تغییر دهید.

ادامه مطلب...

شش  پیشنهاد برای چگونگی برخورد با غم واندوه از دست دادن نزديكان


1-درک کنید و بپذیرید .

غم و اندوه را باید پذیرفت اگر شخصی از نزدیکانتان را از دست داده اید و احیانا عکسی از او درخانه دارید آن را روی دیوار خود قرار دهید تا با نگاه کردن به آن به یاد خاطرات خوش بیافتيد ، با این کار یاد و خاطره ی او را دردل خود زنده خواهید کرد. هیچگاه افرادی را که به آن ها علاقه ی زیادی دارید مخفی نکنید.

2- به زندگی خود ادامه دهید.

سعی کنید با غم واندوه ناشی از دست دادن یکی،  کنار بیايید به کار و زندگی خود ادامه دهید و برغم و اندوه خود غلبه کنید.

ادامه مطلب...

10 پیشنهاد برای سازگاری با تغییرات

1- برای تغییر آماده باشید .

جهان به سرعت درحال گذر است و همواره در معرض تغییر افرادی که با این تغییرات بهتر سازگار می شوند ، راحت تر می توانند به زندگی خود ادامه دهند. حتما افرادی را دیده اید که شغل خود را به خاطر نپذیرفتن تغییر ، از دست داده اند و یا درارتباطات خود دچار مشکل شده اند چون نمی خواستند تغییرات را بپذیرند.

ادامه مطلب...

مراقبت از صدا

جزئی‌ترین لطمه به حنجره و تارهای صوتی و یا بقیه اعضای بدن توانایی و كارآیی خواننده را كاهش می‌دهد. از این رو شیوة زندگی خوانندگان باید به گونه‌ای باشد كه بدن و صدای آنان سالم بماند. خواب كافی، ورزش و فعالیت در هوای تازه و تغذیه مناسب از مواردی است كه خوانندگان باید در برنامه روزانه خود مد نظر قرار دهند.

 

ادامه مطلب...

مقالات دیگر...