پنج پیشنهاد برای درمان ترس از صحنه هنگام سخنرانی درجمع

اعتماد به نفس و عزت نفس
ابزارها
تنظیمات نوشتاری

5 پیشنهاد برای درمان ترس از صحنه هنگام سخنرانی درجمع

ترس ازصحنه هنگام سخنرانی درجمع برای ذهن ، آزاردهنده است . این نوع ترس از ادامه ی مطلوب و مناسب مطالب جلوگیری می کند.

 

علائم ترس ازصحنه شامل : قرمزشدن چهره ، عرق کردن ، تپش قلب ، لرزش ، خشک شدن لب ها ، ترس از دست دادن جایگاه ، اضطراب و ... اگر قبل از شروع سخنرانی چنین علائمی درشما ظاهر شد شک نکنید که از صحبت درجمع ، ترس دارید.

درهرصورت ترس از صحبت کردن درجمع قابل کنترل و درمان است  اگر با فریبا علومی یزدی باشید.

 

 1-بهترین تکنیک را برای رسیدن به موفقیت انتخاب کنید.

برای درمان ترس از صحنه باید بهترین تکنیک را که مناسب شماست انتخاب کنید . این تکنیک ها برای همه یکسان نیست . مثلا یکی از سخنرانان برای غلبه بر این ترس از روش تنفسی ( سه نفس عمیق پیشنهاد  می شود) استفاده می کند ، طوری که می تواند صدا و اعصاب خود را کنترل کند . سخنران دیگری برای فایق آمدن بر این مشکل درذهن خود موسیقی مثبت را تداعی می کند این کار باعث می شود که بتواند بدون ترس با جمعیت روبرو شود . شما نیز باید به دنبال بهترین روش برای رفع این مشکل باشید .

 

2- با افکار منفی خود مبارزه کنید

بسیاری از افراد مدام در ذهنشان افکار منفی را مرور  می کنند مثلا از اینکه اتفاق بدی هنگام سخنرانی شان بیفتد می ترسند . یکی از آنها می گفت از این که ناگهان هنگام بالا رفتن از صحنه زمین بخورم می ترسم از او پرسیدم تابه حال چند نفر را دیده اید که زمین خورده اند درجواب گفت : هیچکس .

اینگونه افراد باید با افکار منفی خود مبارزه کرده و برآن غلبه کنند . افکار ما اغلب بی اساس و خیالاتی بیش نیستند و هیچگاه به واقعیت نمی پیوندند . اینگونه افکار منفی را از خود دور کنید.

 

3- با احساس نگرانی و اضطراب خود راحت برخورد کنید.

یکی از عوامل مهم در ایجاد ترس از صحنه ، احساس نگرانی از مواجه شدن با آن است زیرا این احساس نگرانی ، ترس از صحنه را دو چندان می کند . اگر می خواهید براین ترس غلبه کنید در قدم اول باید نگرانی و اضطراب را از خود دور نمایید . یکی از راه های حل این مشکل این است که با خودتان در مورد علایم نگرانی خود صحبت کنید وبه خود تلقین کنید که می توانید براین علایم فایق آیید . یک راه موثر دیگر برای حل این مشکل ، خندیدن است . یاد بگیرید که چطور با احساس نگرانی و اضطراب خود راحت برخورد کنید و بخندید.

 

4- لحظات خوب و موقعیت هایی را که در آن ها اعتماد به نفس بالایی داشته اید را به خاطر آورید

ترس از صحنه با تمرکز کردن روی لحظات خوب و یاد آوردن آنها کاهش خواهند یافت . هرگاه با وقایع و لحظات خوب درزندگی مواجه می شوید آنها را به خاطر بسپارید . با تمام جزییات آنها را به خاطر بسپارید و هنگام نگرانی و اضطراب ، چگونه صحبت کردن خود را زمانی که اعتماد به نفس بالایی داشته اید به یاد آورید . مدام این لحظات را به خاطر آورید و در ذهن خود مرور کنید تا ملکه ی ذهن شما شوند آنگاه ، خود به خود اینگونه لحظات هنگام نگرانی ،  به ذهنتان می آیند وتاثیر بسزایی درکاهش اضطراب شما خواهند داشت . هنگام آماده شدن برای سخنرانی یا  هنگام به خاطرسپردن مطالب ، مدام ، لحظات خوب را در ذهن خود تداعی کنید در این صورت هیچگاه با مشکل ترس از صحنه مواجه نخواهید شد.

 

5- مهارت های خود را انتقال دهید .

همه ما در بعضی ازموقعیت ها نسبت به موقعیت های دیگر از اعتماد به نفس بالاتری برخورداریم ، هیچ کس در همه ی موقعیت ها نمی تواند صد درصد اعتماد به نفس داشته باشد . بعضی از افراد نمی توانند درجمع صحبت کنند درحالی که برخی دیگر خیلی راحت این کار را انجام می دهند . بعضی از اشخاص فقط با تعداد محدودی ازمخاطبان  مواجه می شوند اما باید به این افراد گفت که 4 نفربا 1000 نفر فرقی ندارند و اگر کسی بتواند با تعداد اندک مخاطبان روبرو شود و سخنرانی کند قطعا می تواند با تعداد کثیر آنها نیز مواجه شود فقط باید مهارت های خود را در مواجه با گروه بزرگتری ، به کارگیرد.با توجه به اینکه درآن جلسه  چطور صحبت می کنید؟ چطور به مخاطبان خود نگاه می کنید؟ چگونه می ایستید؟

همه ی این مهارت ها را به گروه بزرگتر مخاطبان نیز انتقال دهید.

همراه با 1001 نکته ی سخنوری فریبا علومی یزدی با ترس از صحنه ، خداحافظی کنید ، اعتماد به نفس همیشه در انتظار شماست . علاوه بر این چنانچه تمایل دارید تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید می توانید در کلاس گویندگی و فن بیان فریبا علومی یزدی شرکت نمایید.

آموزشگاه گویندگی و سخنوری موسسه شهریاران سخن (مدرسه سخن)

مدرسه سخن آموزشگاه و مدرسه تخصصی مجریگری و اصول و فنون سخنرانی


سالها با شما و همراه شما هستیم در سایت ایران مجری و باشگاه ایرانمجری. افتخار ماست تا اینبار در سایت سخنوری با شما باشیم.  صدها مقاله مرتبط به فنون سخنرانی و صدها متن سخنرانی و متن مجری گری در پردیس سخن 1400

مدرسه سخن ایران از بهترین مراکز آموزشی در زمینه سخنوری و گویندگی و مجریگری می‌باشد که با مدیریت دکتر فریبا علومی یزدی و مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکنون به آموزش بیش از ۱۰۰۰ مجری و سخنران در کشور اقدام نموده است.
شما می توانید آخرین مقالات و آموزش های مرتبط با فن بیان و سخنوری را در این سایت ببینید . برای ورود به سایت سخنوری کلیک کنید.


آخرین تصاویر از سخنوران و فراگیران مدرسه سخن و نظرات ارزشمند آنها را در قسمت نظرات گوگل مپ ملاحظه فرمایید.

روی لینک زیر کلیک کنید

گوگل مپ : مدرسه سخن ایران تاسیس ۱۳۹۵ آموزش سخنوری ، گویندگی و مجریگری

تنها یک راه برای سخنور شدن وجود دارد !